web site statistics software
 

Albanian |  English |  French | Espanol | Italian | Deutch

 
 

 
   .Fletet e Verdha   kerko me emer   kerko numer    regjistrohu 

                               

                         Kerko me emer             

 

 

 
    farmaci        doktore        dentiste      materniteti      spitale          policia      autoservis    zjarrfikese    telekom       ujsjellesi       Kesh          aeroporte       portet           banka           postat
Fletet e Verdha - Korca - ne Flete te Verdha
 
Shteti Shqipėria Shqipėria
Qarku Korēa – stema Korēa
Rrethi Korēa
Kryetari Niko Peleshi
Statistika dhe Territori
Koordinatat 40°37′06.99″ Veri 20°46′50.99″ Lindje 
Lartėsia 850 m (m.n.d)
Sipėrfaqja 10,13 km2
Popullsia 86.176 banorė
Dendėsia 8.507,01 banorė/km2
Informacione tė tjera
Etnohoronimi Korēar (m), Korēare (f), Korēarė (sh)
Themelimi Shekulli XV
Klima Mesdhetare kontinentale
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
• ora verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 082
Targa KO
Kodi Postar 7001-7004
Aeroporti Aeroporti Nėnė Tereza Kodi-IATA TIA ;

196 km nga qendra e qytetit

 
  Shteti Shqipėria Shqipėria
Qarku Korēa – stema Korēa
Rrethi Korēa
Kryetari Niko Peleshi
Statistika dhe Territori
Koordinatat 40°37′06.99″ Veri 20°46′50.99″ Lindje 
Lartėsia 850 m (m.n.d)
Sipėrfaqja 10,13 km2
Popullsia 86.176 banorė
Dendėsia 8.507,01 banorė/km2
Informacione tė tjera
Etnohoronimi Korēar (m), Korēare (f), Korēarė (sh)
Themelimi Shekulli XV
Klima Mesdhetare kontinentale
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
• ora verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 082
Targa KO
Kodi Postar 7001-7004
Aeroporti Aeroporti Nėnė Tereza Kodi-IATA TIA ;

196 km nga qendra e qytetit

 

 

 

Historia

Ndonėse qyteti i Korēės ėshtė themeluar kėto V-VI shekujt e fundit, zona e Korēės ėshtė njė nga vendet e Evropės Jug-Lindore qė ėshtė banuar mė herėt. Gėrmimet kanė nxjerrė nė dritė varre dhe fortifikime ilire.
Antikiteti

Zona e Korēės e ndodhur nė kufi me Mbretėrinė Ilire dhe Epirin ėshtė banuar qė nga mijėvjeēari i katėrt p.e.s. Epoka e Bakrit zgjati nga mijėvjeēari i tretė deri nė mijėvjeēarin e dytė p.e.s. Deri nė vitin 650 p.e.s. fushėgropa e Korēės udhėhiqej nga njė dinasti e Mbretėrisė ilire, ndėrkohė pas vitit 650 u udhėhoq nga njė dinasti Kaone. Gjatė kėsaj periudhe zona banohej mė sė shumti nga fise Kaone dhe Molose. Gėrmimet arkeologjike rreth qytetit tė Korēės kanė zbuluar njė qivur tė shekullit II e.s. i cili tregon tė gdhendur figurėn e dy farkėtarėve ilirė duke punuar hekurin nė kudhėr.Vlen tė pėrmėndet Tuma e Kamenicės Fakt qė tregon banimin e kėsaj zone nė epoken e bakrit.
Mesjeta

Krahina e Korēės ra nėn sundimin e perandorit bullgar Boriz nė vitin 853. Ai formoi nė kėtė zonė njėsinė administrative tė emėrtuar “Kutmicevicė”, qė nė shqip do tė thotė “Tokė e porsa pushtuar”. Forcat bullgare qėndruan deri nė vitin 1018.

Njoftimi mė i hershėm i shkruar mbi ekzistencen e qytetit tė Korēės vjen nga kronika mbi historinė dhe gjenealogjinė e familjes feudale shqiptare tė Muzakajve, shkruar nga Gjon Muzaka me 1510. Shkruesi kur numėron zotėrimet e Andre Muzakės I, i cili arriti titullin Sebastokrator mė 1280-1281 dhe u bė zot i njė krahine tė gjerė qė shtrihej nė tė gjithė Shqipėrinė Qendrore deri nė lumin Vjosė nė jug, me kryeqendėr Beratin dhe qė pėrfshinte ndėrmjet tė tjerave Myzeqenė, Tomoricėn, Oparin,Devollin, Kosturin, pėrmend dhe Korēėn me emrin ‘Kovica’, tė cilėn e cilėson qytet. Nga fund i shekullit XIII e deri nė prag tė pushtimit osman, zona o Korēės u bė pjesė e Principatės sė Muzakajve tė cilėt ishin me origjinė nga Opari.
Sundimi osman

Nė vitin 1440 osmanėt pushtuan zonėn e Korēės. Qyteti modern i Korēės u formua nė shekullin XV kur Iljaz Bej Mirahori[1] e zhvilloi Korēėn sipas urdhrit tė Sulltan Mehmeti II. Ilazji i kishte shėrbyer sulltanit nė rrethimin e Kostandinopojės nė vitin 1453. Nėn pushtimin osman Korēa me emrin “Göricė” ishte sanxhak i vilajetit tė Manastirit.

Korēa pėrmendet edhe gjatė luftės Veneto-turke (1644-1669), ku tregtarėt elbasanas ndiqnin rrugėn e gjatė me shumė stacione Elbasan-Korēė-Sarandė-Korfuz-Venedik. Nė Korēė ata shisnin prodhime manifakturaile dhe blinin prodhime blektoriale.

Qyteti nisi tė lulėzojė pas bastisjes sė Voskopojės[2] nga osmanėt nė vitin 1788. Ndėrmjet viteve 1769-1789 nė Korēė erdhėn shumė familje Voskopojare tė cilat i dhanė qytetit pak nga lavdia e Voskopojės. Nė vitin 1783 qyteti u bė pjesė e Pashallėkut tė Ali Pashė Tepelenės.

Gjatė shekullit XIX dhe fillim shekullit XX Korēa u bė qendėr e rėndėsishme e Rilindjes Kombėtare. Kėshtu nė vitin 1887 u hap shkolla e parė fillore nė gjuhė shqipe nga Organizata Drita, ndėrsa po nė Korēė, nė vitin 1891 u hap shkolla e parė pėr vajza nga familja Qirjazi. Nė vitin 1968 ndėrtesa u kthye nė Muzeun e Arsimit.
Shekulli XX

Sundimi osman mbi Korēėn zgjati deri nė 1912, vit kur u shpall pavarėsia e Shqipėrisė. Traktati i Shėn Stefanit, i vitit 1878 ia kalonte Korēėn dhe Pogradecin Principatės Bullgare ndėrsa Traktati i Berlinit i po tė njėjtit vit ia rikthente Perandorisė Osmane. Nė vitin 1910 Aleanca Ortodokse e Korēės e udhėhequr nga Mihal Grameno[3] shpalli themelimin e Kishės Ortodokse Shqiptare, por autoritetet osmane refuzuan ta njohin. Afėrsia gjeografike e Korēės me Greqinė dhe fakti qė Greqia e quante popullsinė Ortodokse si Greke ēoi nė kontestime tė ashpra gjatė Luftės Ballkanike 1912-1913. Nė vitin 1913 Greqia e pretendonte Korēėn dhe zona tė tjera tė Shqipėrisė si pjesė tė tė ashtuquajturit “Vorio Epir”[4].

Nė tetor 1914 qyteti ra nėn administrimin grek. Gjatė periudhės sė Skizmės Kombėtare[5] (nė Greqi, 1916) shpėrtheu njė revoltė lokale e cila u vu nėn kontroll nga Elefteri Venizelo. Gjithsesi,gjatė Luftės sė Parė Botėrore, zhvillimet nė Frontin e Maqedonisė bėnė qė qyteti shpejt tė binte nėn kontrollin francez (1916-1920). Gjatė kėsaj kohe katėrmbėdhjetė pėrfaqėsues tė Korēės dhe Kolonel Deskoini nėnshkruan protokollin qė shpallte krijimin e Republikės Shqipėtare tė Korēės, nėn mbrojtjen ushtarake tė ushtrisė franceze dhe me president Themistokli Gėrmėnjin[6]. Valuta e pėrdorur qe Franga dhe Skėnderi i Korēės. Pėrfundimisht, Korēa u bė pjesė e Shqipėrisė nė 1921, kur Komisioni Ndėrkombėtar i Kufijve riafirmoi kufijtė e vitit 1913.

Vendi pėrjetoi njė situatė tė vėshtirė ekonomike gjatė mbretėrimit tė Zogut, dhe kjo detyroi popullsinė tė bjerė pėr shkak tė emigrimit nga 25,600 banorė nė vitin 1923 nė 21,220 banorė nė vitin 1938. Me fillimin e Luftės sė dytė Botėrore nė 1939, Italia pushtoi Korēėn dhe gjithė pjesėn tjetėr tė vendit. Me shpėrthimin e Luftės Italo-Greke, Korēa ra nėn sovranitetin grek nė nėntor 1940. Kjo zgjati deri nė prill 1941, kohė kur trupat gjermane sulmojnė ushtrinė greke. Me tėrheqjen e Italisė nga Lufta mė 1943, Gjermanėt e mbajtėn qytetin tė pushtuar deri mė 24 tetor 1944. Korēa u ēlirua nga partizanėt nė shtator 1944.

Duke qėndruar nėn pushtimin fashist e nazist, qyteti u bė njė qendėr e rėndėsishme e rezistencės Komuniste. Themelimi i Partisė sė Punės sė Shqipėrisė (Partia Komuniste) u shpall zyrtarisht nė Korēė mė 1941. Me vendosjen e sistemit Komunist pas ēlirimit, u ndoq njė politikė diskriminuese ndaj tė pasurve dhe kundėrshtarėve politikė. Kėshtu menjėherė pas Luftės njė valė e re emigracioni u shpėrngul pėr nė komunitetin e Shqiptaro-Amerikanėve nė Boston.

Nė 1990 Partia Demokrate e Re fitoi zgjedhjet elektorale nė Korēė. Revoltat popullore nė shkurt 1991 pėrfunduan me rrėzimin e statujės sė Enver Hoxhės.

Transporti

Korēa ėshtė njė nyje e rėndėsishme pėr trasportin shqiptar. Qyteti ndodhet 181 km larg kryeqytetit. Aksi rrugor Korēė-Tiranė ėshtė pothuajse tėrėsisht i rindėrtuar dhe largėsia kohore ėshtė rreth 3 orė. Aksi rrugor Korēė-Kapshticė (Doganė) ėshtė nga tė paktat rrugė nė Shqipėri qė plotėsojnė standartet ndėrkombėtare dhe mund tė pėrshkohet nė rreth 30 min. Korēa shėrben edhe si pikė-lidhje me zonėn Jugore tė Shqipėrisė, por nė kėtė drejtim rrugėt lėnė shumė pėr tė dėshiruar dhe ngelet akoma shumė pėr tė bėrė. Linja hekurudhore kombėtare nuk ka perfshirė kėtė qytet pėr arsye te trajtave tė ashpra tė relievit. Vitet e fundit janė bėrė shumė investime dhe pritet qė brėnda pesė-vjeēarit tė ardhshėm tė pėrmirėsohet mė tej sektori i transportit.

 

 

 

Korēė is named differently in other languages: Aromanian: Curceaua or Cоrceaо; Bulgarian archaic form: Горица, Goritsa; Greek: Κορυτσά, Koritsį; Italian: Coriza; Macedonian: Горица, Gorica; Turkish: Görice.
History
Antiquity

Neolithic remains have been found indicating occupation of the site from 4000 BC onwards.[citation needed] The Copper Age lasted from 3000 BC to 2100 BC. Mycenean pottery was introduced in the plain of Korēė during the late Bronze Age (Late Helladic IIIc),[3] and has been claimed that the tribes living in this region before the Dark Age migrations, probably spoke a northwestern Greek dialect.[4] The area was on the border between Illyria and Epirus and according to a historical reconstruction was ruled by an Illyrian dynasty until 650 BC, while after 650 BC a Chaonian dynasty.[5][6][7] During this period the area was inhabited by Greek tribes of the northwestern (Epirote) group, possibly Chaonians or Molossians, which were two of the three major Epirote tribes inhabiting the region of Epirus.[8] Archaeologists have found a gravestone of the 2nd or 3rd century AD depicting two Illyrian blacksmiths working iron on an anvil near modern Korēė.[9]
Middle Ages and Ottoman Rule

The modern town dates from the end of the 15th Century, when Iljaz Hoxha, under the command of Sultan Mehmet II, developed Korēė.[10] The Ottoman occupation began in 1440, and after Hoxha's role in the siege of Constantinople, in 1453; he was awarded the title, 'Iljaz Bey Mirahor'. Korēė was a sandjak of the Manastir vilayet in the Ottoman Empire as Görice.[11] The city started to flourish when the nearby town of Moscopole was raided by the Albanian troops of Ali Pasha at 1788.[12] [13]
20th century
Early 20th century


Ottoman rule over Korēė lasted until 1912; although the city and its surroundings were supposed to become part of the Principality of Bulgaria according to the Treaty of San Stefano in 1878, the Treaty of Berlin of the same year returned the area to Ottoman rule.[14] In 1910 the Orthodox Alliance of Korēė led by Mihal Grameno proclaimed the establishment of an Albanian church, but the Ottoman authorities refused to recognize it.[15] Korēė's proximity to Greece, which claimed the entire Orthodox population as Greek, led to its being fiercely contested in the Balkan Wars of 1912-1913. Greek forces captured Korēė from the Ottomans on 6 December 1912 and afterwards proceeded to imprison the Albanian nationalists of the town.[16] Its incorporation into Albania in 1913 was disputed by Greece, who claimed it as part of a region called 'Northern Epirus', and resulted in a rebellion by the local Greek population that asked the intervention of the Greek army.[17] This rebellion was initially suppressed by the Dutch commanders of the Albanian gendarmerie, that consisted of 100 Albanians led by Themistokli Gėrmenji, as a result the local Greek-Orthodox bishop Germanos and other members of the town council were arrested and expelled by the Dutch.[18][19] However, under the terms of the Protocol of Corfu (May 1914), the city became part of the Autonomous Republic of Northern Epirus inside the borders of the principality of Albania,[20] while in 10 July 1914 the Greek Northern Epirote forces took over the city.[21]

In October 1914 the city came again under Greek administration. During the period of the National Schism (1916) a local revolt broke out and with military and local support Korēė came under the control of Eleftherios Venizelos' Movement of National Defence, overthrowing the royalist forces.[22] However, due to developments in the Macedonian Front of World War I the city came soon under French control (1916–1920). During this time fourteen representatives of Korēė and Colonel Descoins signed a protocol that proclaimed the Autonomous Albanian Republic of Korēė (Albanian: Republika Shqipėtare e Korēės) under the military protection of the French army and with Themistokli Gėrmenji as president.[18][23] It ultimately remained part of Albania, as determined by the International Boundary Commission, which affirmed the country's 1913 borders.

By the end of the 19th century, Albanian nationalism was inspiring many to attempt to remove the elements of Turkish music from Albanian culture, a desire that was intensified following independence in 1912; music bands that formed during this era like the Korēė-based Lira Chorus established 1922, played a variety of European styles, including marches, waltzes, nationalist, and love songs like serenades.

During the inter-war period, the city became a hotbed of Communist agitation. Albania's future dictator, Enver Hoxha, lived there and was both a pupil and a teacher at the town's French school. Korēė's underground Communist movement became the nucleus of Hoxha's Albanian Party of Labour. During the 1930s, the Bank of Athens had a branch in the city.
World War II

Italian forces occupied Korēė in 1939, along with the rest of the country. After the outbreak of the Greco-Italian War, the Greek Army entered the city in November 1940, which remained under Greek sovereignty until the German attack in April 1941. After Italy's withdrawal from the war in 1943, the Germans occupied the town until October 24, 1944.

During the occupation, the city became a major centre of Communist-inspired resistance to the Axis occupation of Albania. The establishment of the Albanian Party of Labour—the Communist Party—was formally proclaimed in Korēė in 1941. Albanian rule was restored in 1944 following the withdrawal of German forces.
Socialist era
Question book-new.svg
This section does not cite any references or sources. Please help improve this section by adding citations to reliable sources. Unsourced material may be challenged and removed. (August 2010)
Shopping centre in Korēė

The area suffered from Hoxha's dictatorial regime like the rest of Albania, although it is arguable whether it was to as great an extent. Hoxha mainly fought against the rich, despite the fact that they had often fought against the Nazi and Fascist occupations. Right after World War II many people fled to Boston, US joining a community of the Albanian-Americans, who had previously emigrated there.

After 1990 Korēė was one of the six cities where the New Democratic Party won all the constituencies. Popular revolts in February 1991 ended with the tearing down of Hoxha's statue.
Climate

Korēė has a transitional Mediterranean climate (or continental Mediterranean climate) with high temperature amplitudes. The hottest month is August (25 °C (77 °F)) while January (2 °C (36 °F)) is the coldest. The city receives around 710 millimeters (28 in) annual precipitation with summer minimum and winter maximum, which makes it easily the driest major city in generally humid Albania, owing to the rain shadow of the coastal mountains. The temperatures in Korēė generally remain cooler than the western part of Albania, due to the middle altitude of the plain in which it is situated, but it receives about 2300 hours of solar radiation per year, so its temperatures are higher than those in Northeastern Albania. Temperatures can still reach up to 40 °C (104 °F) or higher on occasions.

Religion
Iljaz Mirahori Mosque

For centuries Korēė has been an important religious centre for Orthodox Christians. It hosts a large Orthodox community and since 1670 has served as the seat of an Orthodox metropolitan bishop.[25] There is also a large Sunni community in and around the city. Islam entered the city in the 15th century through Iljaz Hoxha, a famous Albanian jannissary, who actively participated in the Fall of Constantinople.[10] One of the oldest mosques was built in Albania by Iljaz Hoxha in 1484, the Ilias Mirahori Mosque.[26] A Bektashi community is also present in the city. The main centre of the Bektashis of the area is the Turan Tekke.
Museums and culture
Students in front of the first officially recognized Albanian school in modern Albania, in 1899 (left), modern view of the school building, now serves as a museum (right).

Korēė is referred to as the city of museums. The National Museum of Medieval Art of Albania has rich archives of ca. 6500 icons and 500 other objects in textile, stone and metal. The National Museum of Archeology is located in Korēė. The first Albanian School as well as the residence and gallery of painter Vangjush Mio function as museums. The Bratko Museum and the Oriental Museum are also located in the city.

Korēė has a city theatre, the Andon Zako Ēajupi Theatre, which started its shows in 1950 and has been working uninterruptedly since.[27]
Education

The first school, a Greek language school, in the city was established in 1724 with the support of residents of nearby Vithkuq.[28][29] This school was destroyed during the Greek War of Independence but it reopened in 1830. In 1857 a Greek school for girls was operating in the city.[30] During the 19th century various local benefactors such as Ioannis Pangas donated money for the promotion of Greek education and culture in Korēė, such as the Bangas Gymnasium.[31][32] Similarly, kindergartens, boarding and urban schools, were also operating in the city during this period.[28] Under these developments, a special community fund, named the Lasso fund, was established in 1850 by the local Orthodox bishop Neophytos,[33] in order to support Greek cultural activity in Korēė.[34]

At the end of the 19th century local Albanians expressed a growing need to be educated in their native language.[35] The Albanian intellectual diaspora from Istanbul and Bucharest initially tried to avoid antagonism towards the notables of Korēė who were in favor of Greek culture. Thus they suggested the introduction of Albanian language in the existing Greek Orthodox schools, a proposal which was rejected by the Ecumenical Patriarchate of Constantinople.[36] As a result, the first Albanian language school was established in 1887 by the Drita (English: Light) organization and funded by notable local individuals. Its first director was Pandeli Sotiri.[36][37] Naim Frashėri, the national poet of Albania played a great role in the opening of the school. As a high-ranking statesman in the ministry of education of the Ottoman Empire he managed to get official permission for the school. The Ottoman authorities gave permission only for Christian children to be educated in Albanian, but the Albanians did not follow this restriction and allowed also Muslim children to attend. As a result the school was closed in 1902 by the Ottoman authorities.[38]
Students and teachers of the Greek Urban School (1897), one of the several institutions sponsored by the community Lasso fund.

The school was followed by Albania's first school for girls in 1891. It started by Gjerasim Qiriazi and was later run by his sisters, Sevasti and Parashqevi Qiriazi, together with Polikseni Luarasi (Dhespoti). Later collaborators were the Rev. & Mrs. Grigor Ēilka and Rev & Mrs. Phineas Kennedy of the Congregational Mission Board of Boston.

When the city was under French administration in 1916 (the Republic of Korēė), Greek schools were closed and 200 Albanian and French language schools were opened. A few months later Greek schools were reopened as a reward and result of Greece's adhesion to the Entente alliance, part of which was France, although the decision to reopen them was in contradiction to the wishes of the population.[39] Particularly relevant was the opening in 1917 of the Albanian National Lyceum.

The city is home to Fan Noli University, founded in 1971, which offers several degrees in the humanities, sciences and business. The University includes a school in Agriculture, Teaching, Business, Nursing, and Tourism.

After the collapse of the Socialist Republic, part of the local communities expressed a growing need to revive their cultural past, in particular with the reopenning of Greek schools.[28] In April 2005 the first bilingual Greek-Albanian school opened in Korēė after 60 years of prohibition of Greek education.[40] In addition, a total of 17 Greek language institutes are functioning in the city.[28]
Economy

During the 20th century, Korēė gained a substantial industrial capacity in addition to its historic role as a commercial and agricultural centre. The plateau on which the city stands is highly fertile and is one of Albania's main wheat-growing areas. Local industries include the manufacture of knitwear, rugs, textiles, flour-milling, brewing, and sugar-refining. Deposits of lignite coal are mined in the mountains nearby such as Mborje-Drenovė. The city is home to the nationally famous Birra Korēa.

According to official reports the city enjoys one of the lowest unemployment rates in the country. The majority of foreign investment comes from Greeks, as well as joint Albanian-Greek enterprises.[28][41]

Shteti Shqipėria Shqipėria
Qarku Korēa – stema Korēa
Rrethi Korēa
Kryetari Niko Peleshi
Statistika dhe Territori
Koordinatat 40°37′06.99″ Veri 20°46′50.99″ Lindje 
Lartėsia 850 m (m.n.d)
Sipėrfaqja 10,13 km2
Popullsia 86.176 banorė
Dendėsia 8.507,01 banorė/km2
Informacione tė tjera
Etnohoronimi Korēar (m), Korēare (f), Korēarė (sh)
Themelimi Shekulli XV
Klima Mesdhetare kontinentale
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
• ora verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi 082
Targa KO
Kodi Postar 7001-7004
Aeroporti Aeroporti Nėnė Tereza Kodi-IATA TIA ;

196 km nga qendra e qytetit

 
  Bashkia e Korces
  Hotele Korce
  Fletet e Bardha Korce
  Restorante Korce
  Fletet e Verdha Korce
  Foto Korce
  Harta Korces
 

 

 

  Kategorite me te klikuara  
 
hotele - albanian hotels
veshja - butik
qendra tregtare - supermarkete
agjensi martesore - fustane nusesh
koncensionare - koncensionare per makina
piceri, pica ekspres
 
 
agjensi imobiliare
restorante - restorante per specialitet
agjensi udhetimesh
universitete - shkolla private
agjensite e udhetimeve
argjendari
 
 
ndertimi, kompani ndertimi
mobilje
materiale ndertimi
agjensite e publiciteti - transporti
agjensi te punesimit
bare dhe pub
 
 
kompjuter dhe aksesore
konsulenca tregtare
avokate
lule dhe bime - institute bukurie
klinika dentare
klinika mjeksore
 
 
 
Te tjera sherbime ne tematiken e perditeshme Fletet e Verdha Lokale

 Fletet e Verdha webmail

Flete te Verdha Video

kerko  adrese  

 Guidat e Biznesit

Flete te Verdha Mobile

kerko ne kategori  

 Hotelet te Fletet e Verdha

Flete Te Verdha Shendeti

numeratori telefonik  

 Partners e co

Flete te Verdha.mobi

kerko me nipt  

 World Directories office

Puna ime me fleteteverdha

kerko nje numer  

 Trademarks Albania

Fleteteverdha tel

maps  

 Europages

Flete te Bardha advertising  

 Albanian Trademarks

Yellow pages albania Kerko produkte  

 Marka dhe Patenta

Kerko me Nipt Kerko me alfabet argumente  

 Webstore

Fletet e verdha te Kosoves Kujt i perket ky domain ?  
Fletet e Verdha tirana
Fletet e Verdha berati
Fletet e Verdha durresi
Fletet e Verdha elbasani
Fletet e Verdha fier
Fletet e Verdha gjirokaster
Fletet e Verdha korce
Fletet e Verdha shkoder
Fletet e Verdha sarande
Fletet e Verdha pogradec
Fletet e Verdha kavaje
Fletet e Verdha lushnje
Fletet e Verdha vlore
Flit TV
 
 

 

Flete te Verdha Te Shqiperise | Copyright 1997-Sunday,| Tel +355 4 2230676 | Fax +355 4 2230676 |

Te gjitha te drejtat e rezervuara | Fleteteverdha shpk - Nipt K81823012V - Ngjyrat: e zeza, e verdha, perfaqesojne figurat te trademark-eve te regjistruar.
Kompatibel me Internet Explorer , Mozilla Firefox, Opera , Safari

Trademark- at e mbrojtura •• Markat Fleteteverdha shpk te mbrojtura •• Kontaktoni Fleteteverdha shpk •• About Us - Maps Albania - Nipt K81823012V